Sport nebo hra? | K.O.V.

Název projektu: Sport nebo hra?
Lokace: Praha, Česká republika
Rok: 2017
Vyfoceno pro: Ateliér K.O.V. Koncept – Objekt – Význam

Hra v šachu je pozoruhodným fenoménem. Je to sport nebo hra? Je to geniální intelektuální proces nebo banální hra s figurkami? Šachová partie je v podstatě kompresovaným lidským životem, miniaturním dějištěm a symbolem důležitých životních rozhodnutích, strategií, výher i proher. Na 64 polích můžou šachoví hráči rozehrát hru stejně strhující a napínavou jako dramatický román nebo reálné příběhy dobrodruhů, romantiků, snílků, vládců, bojovníků, chudáků i umělců.

Šachy jsou dramatizací našich životů, stejně tak, jak to popisuje ve svých vzpomínkách i nejslavnější šachoví hráč historie Garri Kasparov, kterému hra v šach otevřela nekonečné možnosti realizace sebe sama v reálném životě. O svůj první titul mistra světa bojoval v roce 1984 neuvěřitelných pět měsíců. Stejnou dobu měli na realizaci svých vlastních šachových figurek a šachovnic také studenti ateliéru K.O.V. na pražské UMPRUM. Jeho vedoucí Eva Eisler zadala toto téma semestrální práce na základě své lásky k šachu a jejich magičnosti, která tkví v provázání reálného praktického a vnitřního intelektuálního života. Jakým způsobem hrajeme s figurkami na šachovnici, tak se orientujeme i v reálném životě…? (Z textu Adama Štěcha – Hra v Šachu podle studentů ateliéru K.O.V.)

#evaeisler #Berecová #Hoffmeisterová #Chrudinová #Kitzberger #Končická #Křelina #Mičíková #Moravová #Muráriková #Saňák #Stára #Václavková #Vránová #Watzková #KOV #UMPRUM