Po-sedlost | Glassbrothers

Název projektu: Výstava Po-sedlost Lukáše a Filipa Houdkových
Lokace: Praha, Česká republika
Rok: 2018
Autoři: Hgatelier
Klient: Kvalitář
Fotografie: Zdeněk Porcal

Bratři Filip a Lukáš Houdkovi jsou výborným příkladem tradiční sklářské rodinné firmy, situované v samém srdci sklářského kraje – v Novém Boru. Jejich tradiční zaměření na médium skla je podstatnou měrou kombinováno s moderními technologiemi, které jejich práci posouvají do exkluzivní sféry užitého i volného umění. Starší z bratrů Filip, je známou osobností mezi českými vývojáři skleněných objektů. Specifikou jeho tvorby je markantní důraz na technologické zpracování, efetivní využitelnost produktů a zaměření svého pole působnosti na nejnáročnější klientelu. Lukášova tvorba přechází více do inovativní oblasti ovlivněné volným uměním a experimentální modifikací tvarů.
 
Co oba bratry, mimo jejich primární zaměření na sklářskou výrobu spojuje a zároveň nabízí nosné téma pro výstavu, je jejich dlouhodobá posedlost a vášeň pro cyklistiku. Výstava koncipovaná pro nové prostory galerie Kvalitář bude tedy majoritně zaměřena právě na téma zkoumání specifického tvarosloví jízdních kol a jejich fragmentů. Dominanta výstavy – lustr Armstrong se právě nyní rodí v dílně Houdkových a bude se skládat ze 7 rámů závodních kol svařených do soustředného kruhu. Podobný motiv skleněného kotouče se objeví v díle Cipollini (druh silničních kol), kde je doplněn o dekorativní skleněný brus. Krásný příklad art-designu/ uměleckého díla budeme moci spatřit v práci Pantani Dream, které se skládá z rámu závodního kola osazeného drobnými skleněnými brusy. Tento rám je umístěný do skleněného rámového boxu, jehož izolovaná symbolika odkazuje tvorbě umelěcké superstar Damiena Hirsta. Toto dílo je svým názvem inspirováno slavným cyklo závodníkem Marcem Pantanim, vítězem Tour de France a Giro d’Italia, který se nedávno předávkoval kokainem.
 
Výstava po-SEDLO-st, tedy bezesporu slibuje nejen velmi atraktivní a netradiční téma, ale i instalačně zajímavou site-specific instalaci objektů zpracovaných perfektními moderními technolgiemi. Ostře vymezenou hranici mezi designem, art-designem a volným uměním budeme na výstavě po-SEDLO-st hledat obtížně. Cílem této expozice je ukázat kreativní možnosti sklářů a designérů, kteří jsou schopni díky svým technologickým znalostem posunovat možnosti výroby mnohem dále, než nabízí oblast volného umění. (Jan Dotřel)