SHOWROOM SCHÜCO | Kuklica, Smerek, Hubinský

Název projektu: Showroom Schüco
Rok: 2018
Lokace: Bratislava, Slovensko
Klient: Kuklica x Smerek Architekti / Juraj Hubinský
Foto: Foto: Zdeněk Porcal
Koncept: Petr Dub/Zdeněk Porcal

„Vznik interiéru showroomu Schüco odstartovala dvoukolová soutěž, kterou jsme vyhráli dynamickým uspořádáním a tvarováním zvolených hmot přízemí polyfunkčního objektu v Bratislavě.

Interiér vznikal v kontrastu drsného architektonicky neuspořádaného okolí jako koncept vnitřní obálky – zjednodušeně řečeno, vytvořili jsme vztah domu a zahrady. Počáteční kubické tvary jsme tvarovali, otvírali okolí a dále dynamizovali. Koncept podtrhuje barevný a materiálový kontrast vnitřní bílé skořápky vložené do drsného a tmavého okolí. Hrubé omítky, keramická dlažba na podlaze jsou obvykle příznačné pro venkovní použití, ale v našem případě podtrhují koncept „interiéru v domě“ – spojený s předmět výroby firmy Schüco.

Do stěn vloženého bílého objektu jsme integrovali esenciální prvek schowroomu – funkční modely oken zn. Schüco v různých velikostech a provedeních. Návštěvník si může všechna okna vyzkoušet, procházet přes ně a vnímat jejich osazení v reálném měřítku. Okna ovšem nejsou instalovaná pouze v prezentačním modelu, ale stávají se podstatou samotné architektury a dělení vnitřního prostoru showroomu na intimní posezení pro klienty, přednáškové „nádvoří“ a malou obslužnou kuchyňku.

Interiér je projektovaný jako logická trasa architekturou a mobiliářem současně. Neoddělitelnou součástí jeho řešení je práce se světlem kombinující tmavá zákoutí, funkční prvky určené k osvětlení exponátů a proměnlivost denního světla…“ (Kuklica, Smerek, Hubinský)