AN | NEUHĀUSL & HUNAL

Název projektu: AN Bistro & Cafe
Rok: 2022
Lokace: Praha, Česká republika
Autoři: David Neuhäusl & Matěj Hunal
Klient: Neuhauslhunal.cz
Foto: Zdeněk Porcal

“Nové bistro na Hradčanské přímo u kolejí je projektem velmi úspěšné vietnamské rodiny, která už stojí za několika populárními pražskými podniky. Hlavní ambicí bylo přinést do Prahy gastronomicky pravý Vietnam a architektonicky syrovou atmosféru tamějších ulic, kde se zároveň vaří i jí. Součástí tohoto zadání byla i práce s neony a červenou barvou typickou pro Asii. V prostoru, který jsme kompletně rekonstruovali, se původně (ironicky) nacházela klasická „M63 čína“.
Zásadní pro nás bylo uchopit téma tak, aby bylo relevantní v českém kontextu a vyhnulo se formálním klišé i laciným gestům. Na české interpretaci asijské ulice a její sympatické špíny jsme proto pracovali ve více vrstvách.

Zaprvé dispozice: otevřená kuchyně je otevřenější více než obvykle a tvoří jeden celek se stoly pro hosty. Prolínání se provozů podporuje jednotný povrch podlahy.
Zadruhé materialita: prostoru dominuje jednolitý blok v rafinovaně červeném obkladu. Kromě výrazných stoliček pro hosty pak pozadí tvoří přirozené odstíny šedé až bílé: ocel gastrovýbavy či stolů pro hosty, oškrábané původní stěny, lepidlo či nátěr na tvárnicích nových příček, dlažba i kaučuková podlaha.

Zatřetí atmosféra: zavěšená svítidla tvoří příjemně útulné světlo a prostor lehce podvratně oživují neonové prvky s asijskými motivy, které přímo na konkrétní místa navrhla Barbora Tögel. Nedílnou součástí jihovýchodní Asie je také zeleň, která se kromě standardních květníků nachází i v průběžném kabelovém žlabu nesoucím elektrorozvody a svítidla.
Začtvrté používání průmyslových prvků: penízková kaučuková podlaha, průsvitné PVC závěsy typické pro sklady a přiznané rozvody.

Zapáté konzervace procesu stavby: skrvny od barvy anebo poznámky dělníků na stěnách se zachováním všech nedokonalostí po očištění od původního štuku.
Autentickou nedokonalost zajistila spolupráce se stavební firmou, která do procesu výstavby přinesla mnohé nečekané prvky a improvizaci. Důležitou součástí projektu byla spolupráce s grafiky, které jsme přizvali do procesu. Přemysl Zajíček a František Kast jsou zodpovědni za grafickou identitu podniku včetně realizace neonů. (David Neuhäusl & Matěj Hunal)”