MĚSTSKÁ MODLITEBNA | NO ARCHITECTS

Název projektu: Městská modlitebna
Rok: 2018
Lokace: Praha, Česká republika
Autor/klient: No Architects
Foto: Zdeněk Porcal

“Mezinárodní evangelická církev Faith Community nás oslovila s prosbou o konzultace již ve fázi hledání nájemních prostor. Zadáním byl minimální rozpočet, maximální komunitní užitek. Po sérii nezdařených jednání a hromadě obtížně přizpůsobitelných pronájmů se v jednom z vnitrobloků na pražské Letné objevil nečekaný klenot. Působivý, leč dožilý sál o půdorysu trilobita, zbudovaný pro ÚV KSČ těsně před pádem režimu. Tržní potřeby 90. let sál postupně pobořily dodatečnými okny a proměnily v garáže a kanceláře, aby nakonec zcela morálně dožil.

Z této výchozí podoby vyšla naše konverze. Kromě úpravy kancelářského podlaží na komunitní centrum jsme do druhého patra navazujícího dvorního objektu vestavěli jednoduchý black & white box modlitebny. Navrátili jsme elevaci a olemovali sál čtveřicí monumentálnějších výklenků pro zázemí šatny, zvukaře, muzikantů a pastora. Současně jsme sérií úprav a propojení zvýšili legitimní kapacitu zpět z kanceláře pro 10 osob na shromažďovací sál.

Křehkost „kostela v nájmu“ se odráží v křehkosti jeho symbolů. Ty reflektují tenkou hranici mezi prostým auditoriem a místem pro náboženské úkony. V duchu evangelické tradice, kde kostel bez lidí již není kostelem, je symbolika omezena na rozebíratelný kříž z blind rámu obrazu a centrální projekci. Navržený rozvrh sezení dokresluje horizontalitu a intimitu komunity. Barevnost ilustruje přesvědčení, že přes všechnu komplexitu zůstávají vždy některá životní rozhodnutí z hlediska věčnosti jednoznačná…”