ALE PREDA | Stepped Volumes Apartment

Název projektu: Stepped Volumes Apartment
Lokace:  Prague, Czech Republic
Rok: 2021
Foto: Zdeněk Porcal
Koncept: Zdeněk Porcal & Petr Dub
Klient/autor: alepreda.com

“Byt se stupňovitými objemy je rekonstrukcí interiéru v Praze. Proces návrhu a konstrukce probíhaly během pandemie a v důsledku toho nebyl tým návrhářů vlastně nikdy nebyl schopen místo navštívit a fyzicky jej vyzkoušet. Celý proces, od nápadu po konečné dokončení, byl řízen na dálku.

Zadání vyžadovalo rekalibraci prostoru v bytě o rozloze 80 metrů čtverečních. Původní půdorys měl pouze jednu ložnici a dvě koupelny, které se nešikovně otevíraly do velkého foyer. Prostor byly v naprosto havarijním stavu a postrádal moderní zázemí bytu vyžadující rekonstrukci jeho střev. Naše řešení  přišlo s hravou architekturou – specifickou pro dané místo, která využívá „vložené prvky“ za účelem umístění nových programů bytu. Upravili jsme cirkulaci, znovu použili stávající prvky (např. původní dveře a podlahy) a kdykoli to bylo možné, zavedi jsme nové vnitřní otvory přinášející světlo do tmavších prostor. Všechna řešení musela být jednoduchá, funkční a nákladově efektivní.

Důvod pro použití stupňovité geometrie těchto „vložených prvků“ je dvojí. Kroky vizuálně odlišují nové svazky od původní struktury. Pragmaticky vytvořené police poskytují prostor pro předvádění předmětů nebo pro další skladování. Použití barvy posiluje rozdíl mezi stávajícími a vloženými geometriemi, které jsou ponechány bílé.

Byt je střídmě zařízen tak, aby vyhovoval minimalistické citlivosti klienta, přičemž několik kusů nábytku je tradičních českých. (Ale Preda)”