16. 5. 2017 | NECHTĚNÉ DĚDICTVÍ: ARCHITEKT JAN DVOŘÁK (1925-1998)

Zahájení další části výstavního projektu NECHTĚNÉ DĚDICTVÍ: ARCHITEKT JAN DVOŘÁK (1925-1998).

Devadesátá léta jsou v dějinách vily Tugendhat spjata s řadou kontroverzí a osobních sporů. Je to doba, kdy se vila dostala do správy Muzea města Brna, byla otevřena pro veřejnost jako první památka moderní architektury takového typu, začala se plánovat její rekonstrukce a byla zadána výroba replik původního nábytku.

Architekt Jan Dvořák měl k vile vztah osobní i profesní. Už v šedesátých letech se mu podařilo vypátrat několik originálních kusů nábytku z vily v sousedství, byl dlouholetým ředitelem porevolučního Fondu vily Tugendhat a stál u zadání prvních replik nábytku. Právě ty se staly ústředním motivem autorské výstavní instalace historičky Šárky Svobodové (4AM), architekta Jaroslava Sedláka (4AM), fotografa Zdeňka Porcala (Studio Flusser) a výtvarného umělce Petra Jambora. Kurátorkou výstavy za vilu Tugendhat: je historička architektury Lucie Valdhansová. Grafické řešení: Jozef Ondrík (Deep Throat Studio).

Výstava je přístupná bez předchozí rezervace v suterénu vily Tugendhat a je otevřená denně mimo pondělí 10-18h, až do 2/7.